Główny Sport i rekreacja

Hokej na trawie

Spisu treści:

Anonim

Hokej na trawie, zwany także hokejem, gra w plenerze rozgrywana przez dwie przeciwne drużyny po 11 graczy, z których każdy używa kijów wygiętych w uderzającym końcu, aby uderzyć małą, twardą piłkę w bramkę przeciwnika. Nazywa się go hokejem na trawie, aby odróżnić go od podobnej gry na lodzie.

Uważa się, że hokej pochodzi z najwcześniejszych cywilizacji. Arabowie, Grecy, Persowie i Rzymianie mieli swoje własne wersje i znaleziono ślady gry w kij granej przez Indian Azteków z Ameryki Południowej. Hokej można również utożsamiać z innymi wczesnymi grami, takimi jak rzucanie i shinty. W średniowieczu rozegrano francuską grę w kij o nazwie hoquet, z której można wywodzić angielskie słowo.

W hokeju na lodzie zaczęto grać w angielskich szkołach pod koniec XIX wieku, a pierwszy męski klub hokejowy w Blackheath w południowo-wschodnim Londynie nagrał krótką książkę w 1861 r. Teddington, inny londyński klub, wprowadził kilka istotnych odmian, w tym zakaz używania ręce lub kije do podnoszenia nad ramieniem, zastąpienie gumowej kostki kulą jako piłką, a co najważniejsze przyjęcie uderzającego koła, które zostało włączone do zasad nowo założonego Związku Hokejowego w Londynie w 1886 roku.

Armia brytyjska była w dużej mierze odpowiedzialna za rozprzestrzenianie gry, szczególnie w Indiach i na Dalekim Wschodzie. Międzynarodowe zawody rozpoczęły się w 1895 roku. W 1928 roku hokej stał się meczem narodowym Indii, a na igrzyskach olimpijskich w tym roku drużyna Indian, po raz pierwszy rywalizująca, zdobyła złoty medal, nie tracąc bramki w pięciu meczach. Był to początek dominacji Indii w sporcie, epoki, która zakończyła się dopiero wraz z pojawieniem się Pakistanu pod koniec lat 40. XX wieku. Wezwanie do kolejnych meczów międzynarodowych doprowadziło do wprowadzenia w 1971 roku Pucharu Świata. Inne ważne międzynarodowe turnieje to Puchar Azji, Igrzyska Azjatyckie, Puchar Europy i Igrzyska Panamerykańskie. Hokej na trawie męskiej został włączony do igrzysk olimpijskich w 1908 i 1920 r., A następnie na stałe od 1928 r. Hokej halowy, w którym grały drużyny sześciu graczy z sześcioma wymiennymi zamiennikami, stał się popularny w Europie.

Pomimo ograniczeń sportowych dla kobiet w epoce wiktoriańskiej hokej stał się coraz bardziej popularny wśród kobiet. Mimo że drużyny kobiet grały regularnie mecze towarzyskie od 1895 roku, poważne międzynarodowe zawody rozpoczęły się dopiero w latach siedemdziesiątych. Pierwszy Puchar Świata Kobiet odbył się w 1974 r., A hokej kobiecy stał się imprezą olimpijską w 1980 r. Międzynarodowy organ zarządzający, Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Hokejowych Kobiet, został utworzony w 1927 r. Gra została wprowadzona do Stanów Zjednoczonych w 1901 r. Przez Constance MK Applebee i hokej na trawie stały się później popularnym sportem drużynowym na świeżym powietrzu wśród kobiet tam, uprawianych w szkołach, na uczelniach i w klubach.

W grze biorą udział dwie drużyny po 11 graczy na prostokątnym terenie. Pole ma długość 100 metrów (91,4 metra) i szerokość 60 metrów (55 metrów) i jest oznaczone linią środkową i dwiema liniami o długości 25 jardów. Bramki mają szerokość 4 jardów (3,66 metra) i wysokość 7 stóp (2,13 metra). Aby strzelić bramkę (która liczy się do jednego punktu), piłka musi trafić do bramki i, będąc w kręgu strzału (półkole), musi zostać dotknięta kijem atakującego. Piłka była pierwotnie piłką do krykieta (środek korka, nawijana sznurkiem i pokryta skórą), ale plastikowe kulki są również zatwierdzone. Obwód wynosi około 9 cali (23 cm). Kij ma zwykle od 36 do 38 cali (około 1 metra) i waży od 12 do 28 uncji (od 340 do 790 gramów). Do uderzenia piłki można użyć tylko płaskiej lewej strony drążka.

Drużyna zwykle składa się z pięciu napastników, trzech półbutów, dwóch pełnych obrońców i bramkarza. Gra składa się z dwóch połówek po 35 minut każda, z przerwą 5–10 minut. Przerwa na żądanie jest przyznawana tylko w przypadku kontuzji. Bramkarz nosi grube, a jednocześnie lekkie podkładki, a podczas kręcenia może kopać piłkę lub zatrzymywać ją stopą lub ciałem. Wszyscy pozostali gracze mogą jednak zatrzymać piłkę tylko kijem.

Gra zostaje rozpoczęta (i wznowiona po zdobyciu bramki i po przerwie) przez podanie w środkowej linii boiska. Face-off lub łobuz jest używany do wznowienia gry po kontuzji lub przekroczeniu limitu czasu sprzętu, po równoczesnych karach obu drużyn lub gdy piłka zostaje uwięziona w ubraniu zawodnika. W pojedynku dwóch graczy, po jednym z każdej drużyny, staje naprzeciw siebie piłką na ziemi między nimi. Po naprzemiennym stuknięciu w ziemię, a następnie kiju przeciwnika trzy razy, każdy gracz próbuje uderzyć piłkę, tym samym wprowadzając ją do gry. Istnieją różne przepisy dotyczące wprowadzania piłki do gry w przypadku, gdy spadnie ona z boiska.

W hokeju na trawie są różne faule. Reguła off-side, która ma na celu zapobieganie zdobywaniu przewagi przez zawodnika przez utrzymywanie boiska przed piłką i przed mniej niż dwoma członkami drużyny przeciwnej, została porzucona po igrzyskach olimpijskich w 1996 roku. Podnoszenie kija nad ramieniem podczas gry w piłkę jest nielegalne. Zatrzymanie piłki ręką jest faulem, podobnie jak zatrzymanie jej ciałem lub stopą. Spowodowanie niebezpiecznej gry poprzez podniesienie piłki poprzez podcięcie jej, a także zaczepienie drążka przeciwnika również są faulami. Wreszcie, istnieje zasada przeszkody: graczowi nie wolno przeszkadzać przeciwnikowi, kładąc jego kij lub jakąkolwiek część jego ciała między przeciwnikiem a piłką lub biegając między przeciwnikiem a piłką. Większość fauli jest karana poprzez przyznanie przeciwnikowi swobodnego trafienia od momentu wykroczenia. Na każdą połowę pola przypada jeden sędzia.