Główny inny

Zola Budd: Zderzenie i kontrowersje

Anonim

To nie bohaterka, która zdobyła medal, sprawiła, że ​​Zola Budd stała się popularną marką podczas Igrzysk Olimpijskich w 1984 roku w Los Angeles. 18-letnia buddka znalazła się raczej w niepochlebnym świetle reflektorów po zderzeniu z idolem - i rywalką - Amerykanką Mary Decker (później Mary Decker Slaney). Wcześniej tego samego roku Budd pobił rekord świata Deckera na 5000 metrów, ustanawiając bardzo oczekiwane starcie w wyścigu na 3000 metrów na igrzyskach olimpijskich. Wizerunek Budd został jednak zniszczony, zanim trafiła na tor w Los Angeles. Pochodząca z Południowej Afryki Budd obchodziła zakaz sportowców z Afryki Południowej, wykorzystując swoje brytyjskie pochodzenie i przechodząc na obywatelstwo brytyjskie. Udało jej się zdobyć miejsce w drużynie brytyjskiej, ale ucierpiała reputacja boso biegacza.

Podczas finału na 3000 metrów dwaj biegacze rywalizowali o prowadzenie, ale przy nieco więcej niż trzech okrążeniach zderzyli się. Biegając po wewnętrznej linii, prawa stopa Deckera splata się z lewą stopą Buddów. Decker potknęła się i próbując się wyprostować, wyciągnęła rękę, odrywając numer 151 od grzbietu Buddy, gdy upadła na ziemię. Decker próbował wstać, ale kontuzja biodra sprawiła, że ​​leżała na łzach na torze. Płaczliwy Budd, krwawiący z kostki, kontynuował wyścig, ale katastrofa również wyraźnie na nią wpłynęła. Maricica Puica z Rumunii zdobyła złoto, a Budd wyblakł podczas ostatniego okrążenia i zajął siódme miejsce. W wywiadach po wyścigu Decker obwiniał Budd za kolizję, ale później Decker stwierdził, że była przekonana, że ​​to był wypadek.

Budd wygrała mistrzostwa świata w biegach przełajowych w 1985 i 1986 r., Ale wycofała się z rozważań na Igrzyskach Olimpijskich w 1988 r. W Seulu w Korei Południowej, po tym jak grożono jej zakazem uczestniczenia w torze w Południowej Afryce. Na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie w Hiszpanii w 1992 r. Budd (znany wtedy pod pseudonimem Pieterse) pobiegł do Południowej Afryki, ale została wyeliminowana z zawodów na 3000 metrów w kwalifikacyjnym biegu.