Główny Sport i rekreacja

Kip Keino Kenijski sportowiec

Anonim

Kip Keino, z imienia Hezekiah Kipchoge Keino, (ur. 17 stycznia 1940 r., Nandi Hills, Kenia), kenijski biegacz dystansowy, który zdobył cztery medale olimpijskie.

Ojciec Keino, biegacz długodystansowy, zachęcał syna do uprawiania sportu. Keino wypasał kozy i trenował na wzgórzach Kenii, co dobrze przygotowało go do zawodów na dużych wysokościach. Pojawił się jako wiodący biegacz na dystans w połowie lat 60. XX wieku, ustanawiając rekordy świata na 3000 metrów (7 minut 39,6 sekundy) i 5000 metrów (13 minut 24,2 sekundy).

Na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku w 1968 r. Keino cierpiał na silne bóle brzucha (później przypisane problemom z woreczkiem żółciowym). Mimo ostrzeżeń od lekarzy startował w sześciu wyścigach na odległość w ciągu ośmiu dni. W swoim pierwszym finale - 10 000 metrów - ból Kenijczyka stał się nie do zniesienia, a on upadł na pole bramkowe z zaledwie dwoma okrążeniami do przejścia. W finale na 5000 metrów Keino zdobył srebrny medal, kończąc 0,2 sekundy za Tunezyjczykiem Mohammedem Gammoudim. Na 1500 metrach Keino zmierzył się z faworytem wyścigu Jima Ryuna ze Stanów Zjednoczonych. Pomimo swojego bólu Keino, z pomocą kolegi z drużyny Bena Jipcho, ustanowił wściekłe tempo na całej długości wyścigu, negując potężne kopnięcie Ryuna. Keino wygrał wyścig o 20 metrów. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 r. Keino zdobył srebrny medal na 1500 metrów i złoty medal na 3000-metrowej przeszkodzie.

Keino i jego żona przyjęli ponad 100 osieroconych dzieci i mieli siedmioro własnych. Jego sukces na torze i zaangażowanie w dobro Kenii uczyniły go jednym z najbardziej ukochanych bohaterów narodu. Później Keino pełnił funkcję przewodniczącego Narodowego Komitetu Olimpijskiego w Kenii. W 2012 roku był jednym z pierwszych osób wprowadzających do galerii sław IAAF.