Główny Sport i rekreacja

George Gipp Amerykański piłkarz

Anonim

George Gipp, przydomek Gipper (ur. 18 lutego 1895 r., Laurium, Michigan, USA - zm. 14 grudnia 1920 r., South Bend, Indiana), amerykański piłkarz gridiron z University of Notre Dame (1917–2020), który został szkolna legenda.

Gipp wstąpił do Notre Dame na stypendium baseballowe, ale został zatrudniony do piłki nożnej przez trenera Knute Rockne, który widział, jak Gipp kopie piłkę i podaje piłkę na boisku sąsiadującym z polem treningowym. Gipp rozegrał 32 kolejne mecze dla Notre Dame i strzelił 83 przyłożenia. W jednym meczu z 1917 r. Najwyraźniej zamierzał rzucić piłką nożną, ale zamiast tego rzucił piłkę do kosza z 62 metrów. Gipp został mianowany kapitanem zespołu na 1920 rok, ale został wydalony z uniwersytetu za brak zbyt wielu klas i częste odwiedzanie placówek poza limitem. Był asystentem Rockne'a zanim został przywrócony jako student. W ostatnim sezonie cieszył się jednym ze swoich najlepszych występów, zdobywając łącznie 324 jardy i prowadząc Notre Dame, o 14–7 w przerwie, do zwycięstwa 27–17 nad armią. Później tego sezonu zachorował i ostatecznie rozwinął zapalenie płuc, na które zmarł. Dwa tygodnie przed śmiercią został pierwszym w Ameryce Notre Dame.

W przerwie meczu podczas bezcelowego meczu z armią w 1928 r. Rockne poprosił zespół, by „wygrał jeden dla Gippera”, dotrzymując obietnicy, którą złożył Gippowi na łożu śmierci. Jest mało prawdopodobne, aby Gipp kiedykolwiek złożył taką prośbę, ale historia wzmocniła legendę Gipp. (Notre Dame zjednoczył się w tym roku, by pokonać Armię 12–6). Legenda została jeszcze bardziej wypalona, ​​gdy Ronald Reagan (przyszły prezydent USA) zagrał rolę Gippa w filmie Knute Rockne - All American (1940).